Алеко Константинов – До Чикаго И Назад (1) -.

Home Forums Veterans/Active Duty Алеко Константинов – До Чикаго И Назад (1) -.

• This topic is empty.
Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    lettie5982
    Guest

<br> Това беше очевидна експлоатация, понеже, като видяха, че ние не сме склонни да платим таквази цена, слязоха на три долара; а пък от хотела до железнопътната станция, която беше много по-далеч, платахме само два долара. Наистина, свободни са американките, но тази свобода, проявена в облеклото им, в маниерите, в походката им, бие в очите на европееца някак си странно, а пък като погледнеш и физиономиите им, не знаеш какво да мислиш: във всеки случай, аз при пръв поглед не бях в състояние да реша тия групи моми, които срещахме в парка, почтени момичета ли са, или от „онези моми”, и по-скоро би ги причислил към последните, ако не виждах, че те се въртят около техните майки, бащи, вечерни рокли да поръчам братя. По-нататък, на една широка кръгла поляна, няколко групи играеха крикет, а около играчите насядали по тревата хиляди хора. Американците, когато пушат, много често и много безобразно плюят, а особено тия, които дъвчат тютюня; както е облегнат на канапето, без да си изменява позата, дъвче, дъвче, напълнят му се раздразнените от никотина уста със слюни, че като цвъкне между устните си една жълта гнусотия, та да ти се превърне стомахът, и хич не ще и да знае, че около него има хора. Между дребните деца се забелязваха сам-там по люлките „дечица” около на 14-15 годинки.<br>

<br> На първи план около бараката са изправени манекени, облечени в шопски мъжки и женски костюми. Вътре бараката е декорирана с килими, по които са окачени гайди, кавали, тамбури, бъклици, рогове, кастери, арестантски кесии и на дъното една восчена фигура, облечена като булка, накичена с цял арсенал монети и металически украшения, със замрежено от косици лице и с огромно чемширено ветрило около главата. Но мене друго наблюдение ме още повече порази: като гледах разкритите мумии, взрях се в платовете, с които те са обвити, разгледах внимателно и други окачени около мумиите платове как са тъкани, с какви шарки са шити и как са разпределени цветовете. Откри се пак канадският бряг зад пропастта; ние виждаме вече дъното на този бряг; ето и водата, мътнозелена, изиграла си вече ролята, уморена, но още запенена, отива лениво на почивка към водоврата… В този панаир ще видите целия свят. Ниагара – чудната игра на природата, която привлича хиляди европейци в Новия свят – ето я пред мене! За едно още по-поразително сходство между самобитната ни индустрия и тая на друго едно племе аз ще упомена при кратките си бележки за изложението в Чикаго.<br>

<br> Освен гдето цели четири часа се дивихме на водопадите, но нашият трен, след като мина Suspension Bridge и обиколи парка на Виктория, спря се насред пътя на едно възвишено място, Falls View, и там пътниците слязоха от вагоните и още пет минути се наслаждаваха от величествената картина: оттук се виждаха всичките водопади. Г. Йовчев и още един помощник се разправят с „мющериите” и най-добросъвестно удовлетворяват неутолимото любопитство на американките. И добре, че има карта, инак любопитните американки хич не могат да се досетят отгде излиза розовото масло. И ще се хвалят тези американки на приятелките си, че са чели български педагогически журнали и са запознати със системата на възпитанието в тази далечна страна. Около „булката” се набрали няколко американки. Повечето бяха дребни търговци и работници, но всички тъй чисто пременени, както у нас рядко се обличат най-добрите търговци на големи празници; а жените и особено момите – те даже с претенции на изящност, само че не им прилича. Още по-разкошни, по-удобни, но и по-скъпи са пулманските и вагнерските вагони; те са приспособени за пътувание с всички удобства; в тях има Drawing-room – салон с богати кресла за всякой пътник; Buffet and Café car – бюфет и кафене, в което можеш свободно да пушиш и да четеш; Sleeping car – спални вагони; Compartment car – отделни елегантни кабини; Dining car – ресторант с прекрасни сервизи и разнообразно меню; Observation car – разкошен вагон с големи прозорци, с богати драперии, който се прикачва в края на трена и от който може да се наблюдава, както от отворената платформа на парахода; Private car – частни вагони, снабдени с всички удобства за богати семейства; сетне в трена има вани, берберница, книжарница и какво не щеш.<br>

<br> Вагоните на Orient Express напомнят американските вагони, само че последните трябва да са по-дълги, по-широки и по-високи. Засмян до уши от радост, че се срещнал с „брача”, той не знаеше как да изкаже удоволствието си. Насреща виждаме един бряг, който съвсем отвесно се губи в дълбочината. Тука гледаш една мумия съвсем закована, с всички надписи и украшения; до нея виждаш ковчега откован и разтворен, а вътре цяла обвита с навосъчен плат мумия; под този плат едва личат отделните части на тялото. На станцията пристигнахме съвсем по американски – едва една минута преди тръгванието на трена. На дъното, от дясна страна, в един стъклен шкаф, до който не досяга твърде електрическата светлина, с която цял ден се осветлява (понеже е тъмно) нашето дюкянче – са наблъскани разни кутии с тютюн и папироси. Колелата на нашето купе не ще успеят да се обърнат и сто пъти, и пред очите ми ще предстане картината… Аз почнах да изказвам своето възхищение от американската свобода, равноправие, от държавното им устройство, от общинското им самоуправление, от всичко туй, което ме е възхищавало при четението книжки за Америка; но бай Неделкович ме обля със студена водица, като захвана пък той да ми разправя, че „овде е таква велика корупциjа, що jе нигде нема; у вас, у Европи, лjуди су императори, овде е злато император; коj има наj-више злата, он има наj-више силе.<br>

Viewing 1 post (of 1 total)
Reply To: Алеко Константинов – До Чикаго И Назад (1) -.
Your information:

Comments are Closed